چهار شنبه 09 آذر 1401
صفحه اصلی زندگینامه ارشیو اخبار گالری تصاویر ویدیو کلیپ ها سامانه دولت یار

جزئیاتی از طرح دکتر زاکانی برای اشتغال/ ایجاد دو میلیون شغل با ظرفیت‌های خالی پتروشیمی

  • 17 خرداد 1400 17:10
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما هم اکنون 8.1 میلیون تن ظرفیت خالی در بخش پلیمری داریم که اگر این ظرفیت‌ها استفاده شود ظرف دو سال دو میلیون شغل ایجاد خواهد شد.
جزئیاتی از طرح دکتر زاکانی برای اشتغال/ ایجاد دو میلیون شغل با ظرفیت‌های خالی پتروشیمی

علیرضا زاکانی پس از ضبط برنامه تبلیغاتی که قرار است 24 خرداد با موضوع رئیس جمهور و جوانان از شبکه سوم سیما پخش شود، در جمع خبرنگاران حاضر شد.
یکی از خبرنگاران پرسید: اقتصاد ایران وابسته به نفت و نفت ایران هم تحریم است و از بین بردن تحریم‌ها در گرو مذاکره با آمریکاست؛ آیا راهکاری برای خروج از این بن بست اقتصادی دارید؟
آقای زاکانی خطاب به این خبرنگار گفت: شما سه گزاره را مطرح کردید که هر سه مورد نادرست است و یکی از آن‌ها محض رضای خدا درست نیست.
وی گفت: شما فرمودید که اقتصاد ایران مبتنی بر نفت است در حالیکه ما می‌توانیم مسیری را برویم که وابستگی به نفت نداشته باشیم و گزاره دوم شما این بود که نفت ما در تحریم است در حالی که شاید نفت ما به طور اسمی در تحریم باشد، اما رسما بالغ بر یک میلیون بشکه نفت و میعانات گازی می‌فروشیم و اساسا این تحریم، آسیب جدی خورده است.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: گزاره سوم شما این است که ما باید تحریم را از طریق آمریکا از بین ببریم در حالی که ما باید تحریم را با بی اثر کردن آن در داخل و با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی برداریم.
وی در پاسخ به سوال این خبرنگار مبنی بر اینکه چقدر زمان می‌برد تا این ادعای شما محقق شود؟ افزود: ما اکنون 8.1 میلیون تن ظرفیت خالی در بخش پلیمری داریم که کارخانه آن مستقر است و، چون فرسوده شده نیازمند بازسازی تجهیزات و فناوری است.
زاکانی گفت: همین 8.1 میلیون تن، ظرفیتی برای ما ایجاد می‌کند که مثلا ارزش افزوده 100 تا 160 دلار مواد خام را به 460 دلار تبدیل و ما را از فروش نفت بی نیاز می‌کند.
آقای زاکانی با اشاره به اینکه ارزش افزوده فقط در پول و امکانات نیست بلکه به اشتغال زایی هم بستگی دارد، افزود: بر اساس اظهاراتی که آقای جهانگیری هم اعلام کرده است هر یک میلیون تن ظرفیتی که ایجاد می‌شود 175 تا 200 هزار شغل به طور مستقیم و 150 هزار شغل غیر مستقفیم ایجاد می‌کند که مجموع این اشتغال‌ها 350 هزار مورد می‌شود که در مدت 8 سال دو میلیون و 800 هزار شغل ایجاد می‌شود در حالیکه ما هم اکنون 2.5 میلیون نفر افراد در صف اشتغال داریم.
وی گفت: آنقدر قابلیت در کشور ما وجود دارد، اما اینکه چرا اتفاق نمی‌افتد بخاطر تعارض منافع و فساد است چرا که ما در بخش بالادستی پتروشیمی شاهدیم که بخشی از آدم‌هایی که خارج کشور سرمایه گذاری کرده اند و جنسی را که دارند یا به بورس عرضه نمی‌کنند یا به سختی یا کم عرضه می‌کنند و به خارج کشور می‌فرستند.
زاکانی گفت: پتروشیمی تبریز چنین خطایی را کرده بود و محصول را به ترکیه می‌فرستاد و قیمتی که به ترکیه داده بود کمتر از قیمت تمام شده در بازار بورس بود.
وی گفت: آنها، چون با ترکیه شریک هستند اتفاقی که آنجا می‌افتد این است که محصول نهایی تولید و وارد کشور ما می‌شود، اما ما ادعا می‌کنیم که نخواهیم گذاشت این اتفاقات رخ دهد.
زاکانی در پاسخ به سوال همین خبرنگار مبنی بر اینکه برداشتن این موانع چه مدت زمان می‌برد؟ گفت: من فقط یک بخشی از چرخ لوکوموتیو اقتصاد را گفتم چرا که ما 9 پیشران برای اقتصاد معرفی کرده ایم و فقط یکی از آن‌ها نفت و گاز و پتروشیمی و معادن است.
زاکانی گفت: ما الان در بخش معادن از رتبه هفتم به بیستم رسیدیم و در حالیکه ما 7 متر کاوش می‌کنیم دنیا 70 متر کاوش می‌کند؛ ما زیر 700 متر اسکن می‌کنیم و دنیا بالای 700 متر اسکن می‌کند.
وی افزود: در سال 98 ما 139 هزار کیلومتر کاوش کردیم در حالی که چین در سال 2016 برابر 5 میلیون کیلومتر مربع و کانادا 3 میلیون کیلومتر مربع کاوش کرده اند و ما 6 میلیون دلار گذاشتیم، اما چین و کانادا 1.5 میلیارد و 3 میلیارد دلار گذاشتند.
وی گفت: مشکل ما این است که انگیزه‌ای وجود ندارد و تعارض منافع هم نمی‌گذارد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه ما سالهاست در نشست با تولید کنندگان و صادر کنندگان مشکلات بخش پتروشیمی را رصد کرده ایم، گفت: تولید کنندگان در این جلسه قسم می‌خورند که ظرف سه سال می‌توان این 8 میلیون تن را فعال کرد.
وی گفت: بنده مدعی ام که آنقدر ظرفیت داخل ایران وجود دارد که اگر عرضه فعال کردن توانمندی‌ها را داشته باشیم نیازمند نیروی کار از خارج کشور هستیم نه اینکه جوان ما بخواهد گردن خم کند.
زاکانی در پاسخ به سوال همین خبرنگار مبنی بر اینکه در چه مدت زمانی شما می‌توانید اشتغال زایی داشته باشید؟ افزود: ما در شش ماه اول حداقل 500 هزار شغل و در سال بعد 1.5 میلیون شغل و از سال بعد دو میلیون شغل می‌توانیم ایجاد می‌کنیم.
وی گفت: ما هم اکنون 2.5 میلیون نفر داریم که در انتظار شغل هستند و علاوه بر این 3.5 میلیون نفر خانم‌های سرپرست خانوار و کارگران فصلی و ساختمانی را هم داریم که اگر همه این افراد را حساب کنیم حجم زیادی از متقاضیان جدید وارد می‌شود.
زاکانی افزود: ما در کشورمان امروز مشکل کار داریم، چون تعارض منافع، فساد و خودباختگی نمی‌گذارد که مسئول، نوکر مردم باشد، اما ما به فضل الهی برای آینده اینگونه مشکلات را نخواهیم داشت.