چهار شنبه 09 آذر 1401
صفحه اصلی زندگینامه ارشیو اخبار گالری تصاویر ویدیو کلیپ ها سامانه دولت یار

کاهش ۳۳۰۰ برابری ارزش پول ملی/ درآمد هزار میلیاردی ۱۷ نفر از بورس

  • 10 خرداد 1400 18:54
نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: در ابتدای سال۹۹، ۱۷ نفر بالای هزار میلیارد تومان از بورس درآمد کسب کردند.
کاهش ۳۳۰۰ برابری ارزش پول ملی/ درآمد هزار میلیاردی ۱۷ نفر از بورس

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری پس از ضبط برنامه در تلویزیون گفت: یکی از فجایعی که طی ۵۰ سال گذشته اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده است کاهش بیش از ۳ هزار و ۳۰۰ برابری ارزش پول ملی است.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: تحمیل تورم با بی‌کفایتی تمام در راستای خالی کردن جیب مردم برای اداره دولت انجام شد و موجب کاهش ارزش پول ملی شد. دولت و بانک‌ها خود را رقیب تولید می‌دانند و اداره دولت با پرخرجی و پرهزینگی بر مدار برداشتن پول از جیب مردم انجام می‌شود.

زاکانی با تاکید بر اینکه باید این رویکرد تغییر کند، افزود: طی ۵۰ سال اخیر تنها کشوری در دنیا هستیم که تورم ۲ رقمی داشته ایم و امروز با کمال تاسف جزو ۵ کشوری هستیم که تورم بالای ۲۵ درصد داریم. لذا با دقت در تنظیم مناسبات اساسی در کشور، این امکان وجود دارد که تورم با یک شیب مناسب و کاهشی تا قریب ۲۰ درصد کاهش دهیم.

وی گفت: تلاش می کنیم با مسئولیت پذیر کردن بانک‌ها و بخش های حقوقی و دولت این امکان را فراهم کنیم که دولت دست از رقابت با ملت و تولید بردارد و با جهش تولید مجددا ارزش پول ملی را به جایگاه اصلی خود بازگردانیم.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: برای ساماندهی بازار سرمایه تلاش می کنم. با آموزش صحیح و جلوگیری از منفعت طلبی و سودجویی حقوقی ها در بورس این امکان را فراهم کنم که مردم نقدینگی خود را به سمت بازار سرمایه سوق دهند، در بازار سرمایه نیز با ارائه درست امکانات در بازار اولیه امکان مولد شدن سرمایه ها را فراهم خواهم کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در سال ۹۸ در بورس افراد حقیقی بالای هزار میلیارد تومان نداشتیم اما در سال ۹۹ با زدن جیب مردم برخی از حقوقی ها شرایط جدیدی پیدا کردند. آنها باید پاسخگو باشند. در ابتدای سال۹۹، ۱۷ نفر بالای هزار میلیارد تومان از بورس درآمد کسب کردند.

وی با تاکید بر اینکه تلاش می کنیم مردم مجددا به بازار بورس اعتماد کنند گفت: دولت مکلف است با سیاست گذاری دقیق و با ثبات شرایطی را ایجادکند که سیلاب نقدینگی به سمت بورس سوق پیدا کند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس خاطرنشان کرد: دولت تلاش می کند با اصلاح دقیق بودجه ریزی، پول اداره خود را از تورم به دست نیاورد و توجه خود را معطوف به جهت تولید کند تا از این طریق به بهترین نحو اداره شود و از مردم حمایت نماید.

نماینده ادوار مجلس با تاکید بر اینکه فرهنگ، منشاء تحول در اقتصاد است، گفت: اقتصاد دانش بنیان ۷۰ درصد رشد خود را مرهون آموزش و دانش بشری است. لذا فرهنگ، مقوم و زیرپایه و اساس اقتصاد است.

زاکانی افزود: فرهنگ تلاش و کوشش، خودباوری و میدان داری، فرهنگ در صحنه بودن و مصرف کالای ایرانی سبب خواهد شد اقتصاد بارور شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اقتصاد در خدمت فرهنگ است، ادامه داد: اقتصاد باید هزینه های لازم فرهنگ و توسعه و پیشرفت فرهنگی بر مبنای تعلیم و تربیت را فراهم کند.

وی گفت: تعلیم و تربیت، سودآورترین سرمایه گذاری است. این ارتباط دو سویه فرهنگ و اقتصاد این امکان را فراهم خواهد کرد که در یک نقطه تعادلی توجه و اولویت مان را به تحول در اقتصاد و فرهنگ قرار دهیم.