چهار شنبه 19 مرداد 1401
صفحه اصلی زندگینامه ارشیو اخبار گالری تصاویر ویدیو کلیپ ها سامانه دولت یار

در گفتگوی تفصیلی مطرح شد؛ دلایل زاکانی برای کناره‌گیری از رقابت برای ریاست مجلس/ سند تحولی که به رای نخبگان گذاشته خواهد شد

  • 30 اردیبهشت 1399 16:01
منتخب مردم قم در مجلس یازدهم گفت: علت اصلی کناره‌گیری بنده از رقابت توجه به انسجام نیروهای انقلاب در مجلس یازدهم بود تا ان شاءالله زمینه خدمتگزاری برای کلان مجلس و نمایندگان آن مهیا شود.
در گفتگوی تفصیلی مطرح شد؛ دلایل زاکانی برای کناره‌گیری از رقابت برای ریاست مجلس/ سند تحولی که به رای نخبگان گذاشته خواهد شد

به گزارش  جهان نیوز، علیرضا زاکانی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و منتخب مردم قم در دوره یازدهم و یکی از چهره‌های شاخص و باسابقه جریان انقلابی در مجلس آینده است.

چهره‌ای که در ماه‌های اخیر، اخبار و شایعات متعددی درباره احتمال نامزدی وی برای ریاست مجلس به گوش می رسید. دعوت برخی از طیف‌های جوان و انقلابی مجلس هم از وی بر جدیت این احتمال افزوده بود. 

با این حال چند روز پیش زاکانی در حساب کاربری شخصی خود در توییتر متنی را منتشر کرد که نشان‌دهنده انصراف وی از رقابت بر ریاست مجلس بود. زاکانی در توییت خود نوشته بود: ‏«ایجاد تحول و کارآمدسازی مجلس به نفع مردم، اهداف مهمی است که لزوما با ‎ریاست مجلس به دست نمی آید. ضمن احترام به دعوت برخی همکاران، برای حفظ وحدت و انسجام نیروهای انقلاب در مجلس یازدهم، اجرای ‎برنامه تحول را ان شاء الله در همکاری و هماهنگی با فرد فرد نمایندگان دنبال خواهم نمود.» 

در آستانه آغاز مجلس یازدهم با علیرضا زاکانی منتخب مردم قم در مجلس یازدهم درباره دلایل این تصمیم گفت‌وگوی کوتاهی کردیم. 

متن کامل این گفت‌وگو به شرح ذیل است: 

با توجه به شنیده‌ها و اخباری که به دست ما می‌رسید، هم پیگیری ریاست مجلس را از دیگران دیرتر آغاز کردید و هم زودتر از سایر رقبا و چهره‌ها، حتی پیش از تشکیل فراکسیون‌های داخلی مجلس کنار کشیدید، دلیل آن تاخیر و این تعجیل چه بود؟ 

زاکانی: به دو علت بنده دیر وارد پیگیری ریاست مجلس شدم، اولا درگیر مبارزه با بیماری کرونا بودم و ثانیاً ورود زودرس به عرصه رقابت برای پست های مجلس را نادرست می دانستم. بنده بعنوان منتخب مردم شریف قم در مجلس شورای اسلامی از همان ایام انتخابات بویژه بعد از آن با شیوع این بیماری در قم بعنوان یکی از استان های درگیر کشور وظیفه خود دانستم که خدمتگزار مردم باشم. ابتدا در قالب کمک به دانشگاه علوم پزشکی قم فعالیتم را شروع کردم و سپس با جمع دوستان تلاش کردیم قرارگاهی مردمی را برای تجمیع ظرفیت های حاکمیتی و مردمی در مقابله با این بیماری خطرناک راه اندازی کنیم و در کنار ظرفیت های دولتی به مقابله با این بیماری و عوارض آن بپردازیم، لذا مدت های مدیدی توفیق خدمت در این قرارگاه را داشتم و اساسا حفظ جان مردم و مقابله با بیماری کرونا مانعی برای فعالیت زودرس شد و نکته دیگر اینکه فعالیت زودرس را نیز نادرست می دانستم و به همین خاطر با فاصله پنجاه روزه از دیگران و آن هم با پرداختن به اولویت داشتن برنامه برای مجلس یازدهم جلساتی را با نمایندگان داشتم که بیشتر در آنها به انتقال تجربه خویش و ارایه سرفصل های برنامه مجلس یازدهم می پرداختم. پس به این دو دلیل دیرتر کار را شروع کردم. 

 به نظرتان این تاخیر به روند اصلاحی فعالیت شما در مجلس ضربه نزد؟ از قافله رقابت جا نماندید؟ 

زاکانی: این موضوع بستگی به این دارد که از چه زاویه ای نگاه کنید. معتقدم کار دوستانی که عجله کردند و برخلاف رویه منطقی فعالیت هایشان را زود شروع کردند به دلایل مختلف اشکال دارد لذا خدا لطف کرد و کار درست را انجام دادم. 

اما نتیجه آن بالاخره موجب کنار رفتنتان شد!!   

زاکانی: نه اصلاً این نیست، کنار رفتن بنده دلایل دیگری دارد. بنده اعتقاد دارم که مجلس موفق و خوب مجلسی است که با تاکید بر مصالح انقلاب اسلامی و منافع ملی توجه خود را معطوف به خدمت به مردم، تبعیت از رهبری فرزانه انقلاب و مجاهدت در پیشرفت ایران اسلامی نماید. این مجلس علی‌القاعده باید پنج اصل مهم را پاس دارد. یعنی باید هویتی انقلابی و پاک داشته باشد، با حفظ استقلال از جریانات بیرون مجلس تاثیر نپذیرد، منسجم بوده و در عین داشتن سلایق مختلف در موضوعات اساسی کشور یکپارچه عمل نماید، دارای فکر پیشرو و برنامه مدون بوده تا بتواند در بالاترین سطح خدمتگزاری کند و نهایتا از مدیریتی خلاق و فعال و تقسیم کاری منطقی با تعیین نقش برای همه نمایندگان مجلس سود ببرد. 

بنده از ابتدا به همه دوستان و منتخبین عزیزی که اصرار به آمدن بنده برای ریاست مجلس داشتند، گفتم تا آخر برای تحقق این مجلس در صحنه خواهم بود الا اینکه فردی بهتر برای ریاست مجلس در تحقق این نکات پنج گانه بیابم که دیگر رسالت و وظیفه‌ای برای حضور نخواهم داشت و باید از آن فرد حمایت کنم. در صورت دوم، وقتی که تفرقه و نقار اساس موفقیت مجلس یازدهم را تهدید کرده و مردم را با صحنه‌های رقابت نادرست برای کسب قدرت مواجه نماید که قطعا بنده کنار خواهم رفت و انسجام مجلس را پاس خواهم داشت؛ تا ان شاءالله زمینه خدمتگزاری برای کلان مجلس و نمایندگان آن مهیا شود. علت اصلی کناره‌گیری بنده از رقابت توجه به انسجام نیروهای انقلاب در مجلس یازدهم بود؛که به حمدالله مجلسی بسیار خوب است، که نتایج بسیار مطلوب آن را نیز مشاهده کردم.  

 بالاخره ریاست مجلس و استفاده از ظرفیت‌های قانونی آن جایگاه برای تحقق اهداف و برنامه‌هایتان می‌توانست بسیار مثمر ثمر باشد. ناراحت نیستید که از رقابت برای خدمت در جایگاه ریاست مجلس خود را محروم کردید؟ 

زاکانی: خیر، چون امر مهمتری بعنوان انسجام نمایندگان مجلس برای کارآمدی و خدمتگزاری را دنبال کردم. اگر مجلس ناهماهنگ و متشتت باشد اعتقاد امثال بنده برای خدمتگزاری به مردم و داشتن برنامه های تحولی در مجلس به باد خواهد رفت. لذا بسیار خوشنودم و امید دارم دوستان عزیزی که رقابت می کنند موفق شوند انتظارات مردم و رهبری معظم را محقق کنند. 
 
نکته دیگر اینکه در جلسه ای که با دوستان  فعال در عرصه رقابت برای ریاست مجلس داشتیم گفتم که بنده بدنبال دلیل برای آمدن و ماندن در رقابت بوده و هستم و اصل قبول مسئولیت را در نظام اسلامی روی سیم خاردار خوابیدن برای عبور انقلاب و مردم از موانع می دانم، به همین خاطر با دیدن تفرقه و تشتت وظیفه خود دانستم که از رقابت کناره بگیرم و امیدوارم بتوانم با کمک همه نمایندگان مجلس یازدهم با رعایت اصول پنج گانه فوق بتوانیم مجلسی قابل و با برنامه برای خدمت و پیشرفت کشور داشته باشیم. 

 اولویت تان در این ایام چیست؟ 

زاکانی: پیگیری حفظ انسجام نمایندگان عزیز که به حمدالله انگیزه بالا و سطح بسیار خوبی دارند  و تلاش برای همکاری این عزیزان در تنظیم برنامه تحول در مجلس یازدهم اولویت های جدی بنده است. به لطف الهی با تشکیل شورای موقت فراکسیون نیروهای انقلاب در مجلس طلیعه بسیار خوبی برای همکاری و هم افزایی نمایان و آشکار شده است. 

وظیفه شورای موقت چیست؟ 

زاکانی: علی القاعده ایجاد زمینه تشکیل فراکسیون اکثریت مجلس که با حضور نمایندگان انقلابی حاضر در لیست های انتخابات و  نمایندگان مستقلی که در لیست نبودند ولی شرایط لازم را دارند. این فراکسیون وظیفه ساماندهی مجلس یازدهم و انتخاب نامزدهای هیات رئیسه را در فراکسیون خواهد داشت. 

نقش شما در این فراکسیون چیست؟ 

زاکانی: نماینده ای در کنار سایر همکاران عزیزم در مجلس 

برنامه های تحولی که اصرار به آن دارید چیست؟ 

زاکانی: ما موظف هستیم که از خوبی‌های ده مجلس گذشته درس بگیریم و از عیوب و نواقص آنها پرهیز کنیم. یکی از نقایص و عیوب آنها بی برنامه‌گی و روزمرگی بود. وقتی صحبت از برنامه میکنیم، از ریل گذاری درست مجلس یازدهم برای موفقیت چهارساله آن در تحقق اهداف انقلاب اسلامی با عملیاتی نمودن مواد بر زمین مانده قانون اساسی، سیاست‌های سی‌وپنج‌گانه ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرامین معظم‌له در خدمت به مردم و پیشرفت ایران اسلامی با همکاری همه منتخبین مجلس یازدهم حرف می زنیم، مجلسی که در راس امور است.  

مجلس یازدهم بعنوان اولین مجلس گام دوم انقلاب اسلامی باید همت خود را در رفع مشکلات مردم و موانع پیشرفت کشور معطوف دارد و مبارزه با زیاده خواهی های آمریکا و حفظ استقلال کشور را اصل بداند. مجلس یازدهم باید با خودباختگی، خودکامگی، فساد، فقر، تبعیض و ناکارآمدی مواجه شده و ریشه این پلیدی ها را از ساحت ایران عزیز بزداید و این مهم نمی شود الا به همدلی و اتفاق نظر نمایندگان و همکاری با سایر قوا و دستگاه ها بعنوان برادر بزرگتر برای تحقق این امور. 

 برنامه تحول مجلس کی آماده می‌شود؟ 

زاکانی: مدت ها کار تخصصی پیرامون نظام مسایل کشور و جایگاه مجلس در حل آنها، در قالب پیش نویسی آماده شده است. این پیش نویس را برای بسیاری از منتخبین مردم فرستادم و ان شاءالله به همه عزیزان تقدیم خواهم نمود و در روزهای آتی نیز برای نظرخواهی از مردم بویژه نخبگان و فرهیختگان در سایت تحول 11 ارایه خواهم کرد.  

اگر نکته پایانی هست بفرمایید؟ 

زاکانی: التماس دعای فراوان در این ایام پربرکت از ماه مبارک رمضان. ان شاءالله بتوانیم دل مردم خوب و رهبر عزیزمان را شاد کنیم.

ارسال دیدگاه