جنبش دانشجویی

کسب بصیرت و بصیرت‎بخشی

 شانزدهم آذر به‎عنوان روز دانشجو، یادآور حماسه‎هایی است که توسط پیشگامان جنبش دانشجویی در ایران رقم خورده است. امسال نیز این روز گرامی داشته شد، ولیکن با حوادثی همراه بود که با واکاوی هر یک می‎توان به میزان توانمندی‎ها و آسیب‎پذیری‎های جنبش دانشجویی پی برد و با جبران کاستی‎ها، کماکان این جریان اصیل را در خدمت انقلاب اسلامی و مردم قرار داد.

۰۱ حرکت دانشجویی در ایران از آغاز تاکنون سیر مشخص و رو به رشدی را طی کرده است و امروز در آستانه گامی جدی و مهم قرار دارد. در ابتدای تشکیل دانشگاه، غلبه با جریانات چپ مارکسیستی بود که قریب به یک دهه تا نیمه دوم دهه بیست طول کشید. در گام دوم در مبارزات دانشجویی در جریان ملی شدن صنعت نفت بود که با تفوق نگاهی ملی در دانشگاه‎ها صورت پذیرفت و در گام سوم همراه شدن چهره‎های فعال و مؤثر جنبش دانشجویی در داخل و خارج کشور با نهضت امام خمینی(ره) بود که تا پیروزی انقلاب اسلامی طول کشید و اوج تبلور آن چیرگی دانشجویان مسلمان و نقش‎آفرینی آنان در دهه چهل و پنجاه شمسی بود که معرف ادامه حرکت رو به رشد برای جنبش دانشجویی در سه گام متوالی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بود. در گام چهارم دانشجویان مسلمان در مقابل گروهک‎هایی که سعی می‎کردند با انباشت سلاح از دانشگاه پایگاهی علیه مرم بسازند، مردانه ایستادند و همزمان با فتح لانه جاسوسی، مانع از انحراف انقلاب اسلامی شده و به تعبیر روح خدا انقلابی بزرگتر از انقلاب اول را خلق کردند.

پس از انقلاب فرهنگی و نیز دانشگاه‎ها به‎عنوان موسسان نهادهای انقلابی و ستون فقرات مقاومت در مقابل بیگانگان به دفاع از دین و میهن پرداختند. گام پنجم بعد از فعالیت و برانگیختگی دانشجویان در سال ۱۳۷۵ شکل گرفت و با موفقیت سید محمد خاتمی در انتخابات سال ۱۳۷۶ شرایط به سمتی رفت که عده‎ای می‎خواستند از دانشگاه برای رسیدن به خواسته‎های نادرست خویش بهره‎برداری کنند که با بیداری و هوشیاری دانشجویان مسلمان این خواسته نیز ناکام ماند، تا جایی که در سال ۱۳۸۴ تلاش‎های شبانه‎‎روزی دانشجویان به یکی از عوامل موفقیت محمود احمدی‎نژاد در پیروزی در انتخابات ریاست‎جمهوری نهم بدل شد. بعد از لختی رخوت و رکود در جریانات دانشجویی، چندی ‎است که مجددا شرایط جدیدی برای تحرک دانشجویان فراهم آمده است که با توجه به ویژگی‎های آن، می‎توان این تحرک را گام ششم در انجام رسالت جنبش دانشجویی تصور کرد.

۰۲ ارزش‎های اسلام ناب محمدی(ص) هر یک به‎مثابه نقطه اتکایی برای کسب مؤلفه‎های والای جنبش دانشجویی در استمرار حیات پربرکت خویش است. استقلال‎طلبی، تقابل با استکبار، سلطه‎جویی، کنار ضدیت با استبداد و خودکامگی، پیگیری حرکت‎های عدالت‎طلبانه و آزادی‎جویانه و تأکید بر حرکت‎های پیشرفت‎‎خواهانه معنوی و مادی کشور، از پیشروان این جنبش، پیروانی راستین برای ولایت فقیه و خادمینی حقیقی برای مردم ساخته است.

امروز که کشور آماج فتنه‎هاست، انتظار از قشر فرهیخته دانشجو در گام ششم، بالا بردن سطح آگاهی‎های خود و به‎دست‎گیری علم هدایت و بصیرت بخشی به عموم مردم است و این امر نیز جز با احیای مجالس آزاداندیشی دانشجویان و برپایی کرسی‎های نظریه‎پردازی، با حضور اساتید و اهل فن محقق نخواهد شد. قدم اول در آزاداندیشی، داشتن سعه صدر و تحمل یکدیگر به‎دور از قضاوت‎های بدبینانه است. قدم دوم ایجاد امکان گفت‎وگو و بیان نظرات و طرح موضوعات به اقتضای نیاز روز و با حضور عناصر مطلع است و قدم سوم هم کمک به هم در رسیدن به حقیقت و نهایتا تلاش برای انعکاس حقایق به جامعه است.

 شانزدهم آذر امسال در دانشگاه تهران، با درگیری و توهین به مقدسات گذشت و در دانشگاه شیراز به حضور فعالانه صدها نفر از دانشجویان، با سلایق سیاسی مختلف و بیان آزادانه دیدگاه‎های هر گروه در نهایت صراحت و احترام به یکدیگر؛ آیا نباید از حوادث روزگار عبرت گرفت و درس آموخت و راهی نو را برگزید؟

1 دیدگاه


    جانم فدای رهبر says:

    سلام آقای دکتر از دیدگاه هایتان خیلی خوشم می اید
    من یک دانی آموز دبیرستانی ام امید وارم وقتی به سن رای دادن رسیدم فقط وفقطبه شما رای می دهم …..
    پاینده باشید………
    جانم فدای رهبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *