فرجام برجام؟

اعضاء سنا با قاطعیت تمام رای به تایید استمرار ده سال دیگر تمدید تحریم ها علیه ایران نمودند تا ثابت کنند “ترحم بر پلنگ تیز دندان، ستم کاری بود بر گوسفندان” و درس عبرتی شوند بر خود به خواب زدگانی که علی رغم هشدارهای رهبری معظم انقلاب اسلامی و سایر عزیزان چشم امید به وعده های آمریکایی ها دوخته بودند.

۱. در گذشته مکرر برجام نقض شد ولی علاقه مندان به آن امیدوار به بندزدن و دوختن های شکاف های آن بودند اما بحمدالله امروز همه در شورای عالی امنیت ملی، دولت و مجلس متفق القول اند که برجام با این مصوبه سنا در آمریکا نقض شده است.
۲. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ۲۱ مهر ماه سال ۹۴ در مصوبه “اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام” مقرر کردند که دولت در چارچوب مصوبات شورای‌ عالی امنیت ملی درصورتی می‌تواند به‌شکل داوطلبانه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اجرا کند که احکام و تکالیف این ماده واحده را رعایت نماید. البته بند ۲ و ۳ آن مکرر نقض شد ولی علاقه ای به قبول آن نبود اما اکنون دولت محترم موظف به اجرای ماده واحده بخصوص بند ۳ آن است.
۳. اما پیشنهاد می کنم دست از شعار دادن برداشت و هوشمندانه برای نشان دادن جدیت در مقابله با شیطان بزرگ ابتدایی ترین کارها معطوف به اقدام اساسی زیر انجام شود:
۳.۱. برای استفاده صلح آمیز و بهینه تحقیق و توسعه در نسل های پیشرفته سانتریفیوژ و بازفرآوری سوخت شروع شود.
۳.۲. راه اندازی تولید انبوه و نصب سانتریفیوژهای نسل چهار فوراً در دستور کار قرار گیرد.
۳.۳. بازطراحی راکتور چهل مگاواتی اراک برای برآوردن نیازهای حیاتی داخل کشور بویژه در بخش های پزشکی، صنعتی و کشاورزی و اقدامات مناسب اجرای آن انجام پذیرد.
۳.۴. مراکز نطنز و فردو و بویژه مرکز فردو بعنوان مرکزی غیرقابل تعرض توسط دشمن از کارکرد تحقیقاتی خارج شده و در دستور کار بازسازی قرار گیرد.
۳.۵. نظارت های بالای پذیرفته شده در برجام کان لم یکن تلقی شده و مراکز هسته ای از دسترس ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خارج شده و نظارت های متداول قبل از برجام ادامه یابد.
۳.۶. ذخیره سازی و غنی سازی اورانیم در سطوح بالاتر برای استفاده های صلح آمیز مورد نظر قرار گیرد.
۳.۷. تلاش برای فراگیر نمودن این صنعت پایه و حیاتی و گسترش آن از طریق دانشگاه ها و موسسات پژوهشی اصلی اساسی است که باید در الویت قرار داده شود.

البته همه اقدامات وقتی جدی گرفته خواهد شد که از همین امروز:
اولا عناصر نفوذی در کشور بویژه در دستگاه های دیپلماسی و امنیتی و بخصوص در انرژی اتمی شناسایی و دستگیر شوند که در این خصوص سرنخ هایی هست که قابل پیگیری است.
و ثانیا بازگشت دانشمندان و افراد فرهیخته ای که بعلت ناملایمات و حساب شده از سازمان انرژی اتمی بی سر و صدا اخراج شده اند در اولویت قرار گیرد و حفاظت جدی از آنها در دستور گذاشته شود.

در خاتمه ضروریست که وحدت و یک پارچگی آحاد مردم و مسئولان و در جریان خیانت های آمریکا و همراهان آن قرار دادن افکار عمومی مورد غفلت قرار نگیرد.

بدون دیدگاه


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *