‌ایران باید ۲.۵ میلیون دلار ‌گاز ‌ارزان‌تر به ترکیه بدهد

علیرضا زاکانی یکشنبه شب در مسجد اسحاق میرزای زنجان با گرامیداشت یاد و خاطره امام(ره) اظهار داشت: امام(ره) را از ابعاد مختلف می‌توان مورد توجه قرار داد، ایشان بعد از ائمه اطهار(ع) تمامی قله‌های افتخار را در نوردیده است.

وی با بیان اینکه امام(ره) عبد صالح خدا بوده و الگوی کاملی برای ما است، ابراز کرد: ما برای رسیدن به سعادت باید در مسیر امام(ره) حرکت کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با اشاره به اینکه امام(ره در بعد دینی و اعتقادی یک فیلسوف، فقیه و عالم بزرگوار است، عنوان کرد: ایشان در حوزه فقاهت در حوزه اجتماعی ظهور و بروز کرده و راه خوبی را در پیش روی مردم قرار داده است.

وی با ابراز اینکه امام(ره) از نظر علمی و نوآوری در قله بود، خاطرنشان کرد: اشان در بروز و ظهور و جهت‌گیری اساسی در حوزه اجتماعی نیز در قله قرار داشته و یک مصلح بزرگ اجتماعی است.

زاکانی با بیان اینکه امام نظیر ندارد و شاگرد ممتاز مکتب اهل بیت(ع) است، گفت: امام(ره) وقتی قیام خود را آغاز کردند با یک شناخت دقیق از نیاز جامعه حرکت خود را نمود دادند و این زمانی بود که جامعه ایرانی از استبداد و استعمار به سطوح آمده بود.

وی بیان کرد: امام(ره) با بهره گیری از مکتب اهل بیت(ع) و برداشت دقیق از اسلام از راه نیاز جامعه ورود کردند تا جامعه را رشد دهند و به نیاز واقعی نزدیک کنند، نوع مواجهه امام با جامعه از نیاز به آزادی و استقلال آغاز شد اما دستورالعمل اسلامی را برای اینکه پاسخ مناسب به این نیاز بدهد را دنبال کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با بیان اینکه نیاز به عدالت و معنویت را از دیگر نیازهای اساسی جامعه برشمرد و افزود: امام(ره) اسلام را به جامعه معرفی و با احساس تکلیف قیام کرد، ایشان اول نصیحت کردند و وقتی شاه خائن به نصیحت‌ها گوش نکرد امام(ره) قیام خود را از ننگ بزرگ کاپیتولاسیون آغاز کرد.

وی با اشاره به اینکه امام(ره) پرونده استبداد و استعمار را بست، اظهار داشت: وقتی انقلاب به پیروزی رسید قیمت اسلام مشخص شد و همه فهمیدند که اسلام فقط برای خانه نیست بلکه فرد و جامعه را نجات می‌دهد از طرفی با مشخص شدن قیمت دین قیمت مردم نیز مشخص شد یعنی کارهای غیرقابل پیش‌بینی توسط همین مردم انجام می‌شود.

زاکانی با تصریح اینکه امام(ره) در داخل و خارج کشور به توفیقاتی دست یافت، گفت: امام(ره) در داخل کشور در مقام اندیشه و روش پیروزی‌هایی را کسب کرد و در عرصه جهانی نیز در مقام اندیشه و روش این اتفاق افتاد.

وی با اشاره به پیروزی امام(ره) در مقابل برخی اندیشه‌های داخلی از جمله اندیشه‌های باستان‌گرایی، متحجرین، ملی‌گرایان(جبهه ملی و نهضت آزادی) و منافقین بیان کرد: امام(ره) با طرح اسلام ناب محمدی بر تمامی اندیشه‌های انحرافی و واپس‌گرایانه پیروز شدند و در مقام روش نیز موفق بودند چرا که روش انبیا را دنبال کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با یادآوری اینکه امام(ره) پرونده ۲۵۰۰ ساله استبداد را بستند، تصریح کرد: ایران اسلامی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی آزاد شد و از استبداد رهایی یافت، اما این پیروزی‌ها به داخل مرزهای ایران محدود نمی‌شود.

وی با اشاره به پیروزی‌های امام(ره) در عرصه جهانی بر آمریکا و شوروی خاطرنشان کرد: امام(ره) نظام سلطه را با اندیشه و روش خود به چالش کشید و یک الگوی ناب را به جهان عرضه کرد.

زاکانی با اشاره به محبوبیت حزب‌الله گفت: حزب‌الله برای این موفق و پیشتاز است که با درک درست از اسلام در جایگاهی نشسته که امنیت و عزت را به ارمغان آورده و زمینه خدمت را طوری فراهم کرده که مردم لبنان می‌گویند که دنیا و آخرت ما به وسیله حزب‌الله تامین می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه جامعه لبنان امروز تشنه شهادت و ایثار است، افزود: جمهوری اسلامی قرار بود همین اتفاق را رقم بزند و آرمانها را به مرحله ظهور برساند تا نسل جدید معنای آزادی و استقلال را بچشند و معنویت را در بستر مناسب درک کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم اظهار داشت: ما در این ۳۸ سال مراحل مختلفی را طی کردیم و انقلاب اسلامی به سمتی رفت که رقیب ایران آمریکا شد یعنی رقیب اصلی جمهوری اسلامی امروز آمریکا بوده و اسلام در مقابل لیبرال سرمایه‌داری غربی ایستاده است.

وی با بیان اینکه با نظام سلطه درگیر شده است، خاطرنشان کرد: مقابله با نظام سلطه یک هزینه‌ای دارد و سازش نیز هزینه‌های خود را دارد و باید میان این دو دست به انتخاب بزنیم.

زاکانی با بیان اینکه در این ۳۸ سال انقلاب ۶ مرحله تقابل با آمریکا را داشتیم، اضافه کرد: مرحله اول جنگ سخت بود، از سال ۶۷ جنگ نرم آغاز شد و از سالهای ۷۶ تا ۸۴ شیوه جدید که ایجاد شکاف در داخل حاکمیت بود از طرف دشمن دنبال شد که در همه اینها شکست دشمن را شاهد بودیم.

وی با اشاره به اینکه دشمن در سال ۸۸ جدایی بین مردم و مقابل هم قرار دادن توده‌های مختلف مردمی را دنبال کرد، عنوان کرد: دشمن در این حرفه هم موفق نشد و رو به تحریم و جنگ اقتصادی آورد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها در جنگ اقتصادی نیز موفق نشدند، خاطرنشان کرد: طبق گفته‌های اوباما و جان کری آنها دیگر نمی‌توانستند ادامه دهند.

وی با بیان اینکه مرحله ششم مرحله نفوذ بود، ابراز کرد: در کنار اینها حرکتی در منطقه آغاز شد که هدفش ایران بود، چرا که هدف داعش عراق و سوریه نبود اما با تدبیر مقام معظم رهبری این حرکت در کانون آغاز زمین‌گیر شد.

زاکانی با اشاره به اینکه امروز در کنار تمامی حربه‌ها آمریکا برای ما چنگ و دندان نشان می‌دهد به انتصاب مدیر جدید بخش عملیات‌های ایران در سازمان سیا گفت: اینها نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها برخورد سخت‌تری را برای انقلاب اسلامی در دستور کار قرار داده‌اند.

وی با اشاره به انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا خاطرنشان کرد: ترامپ یک پدیده نبود بلکه یک انتخاب بود تا آمریکا از هم پاشیده شده را نجات دهد و او نیز احساس مردم را به زبان آورد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با بیان اینکه آمریکا یک مجموعه درهم شکسته است که به زور خود را نگه داشته است، ادامه داد: عربستان و ترکیه که نمودهای آمریکا در منطقه هستند در بدترین وضعیت قرار دارند اما ایران اسلامی در وضعیا مطلوبی قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه می‌توانستیم بهتر از این وضعیت باشیم، تصریح کرد: پناه بردن به سمت الگوهای آماده غربی برای اداره کشور یکی از مشکلاتی بوده که در این ۳۸ سال با آن درگیر بودیم.

زاکانی با بیان اینکه باید به سمت یک الگوی کامل اسلامی می‌رفتیم، گفت: امروز مردم هزینه الگوهای غلط غربی را می‌دهند که برخی از مسئولان پای این الگوها را به کشور باز کردند.

وی بیان کرد: کسانی به سراغ الگوی آماده غربی رفتند که درک درستی از اسلام و مکتب امام(ره) ندارند و مشکل امروز ما نیز این است که مسئولان ما دچار عدم درک درست از مکتب امام هستند و از رهبری نیز تبعیت ندارند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با اشاره به سند ۲۰۳۰ اظهار داشت: عده‌ای می‌روند و در خارج از کشور اسنادی به نام ۲۰۳۰ را امضاء می‌کنند که بر خلاف انقلاب اسلامی و داشته‌های ملی ماست و راست راست کار خلاف را انجام می‌دهند و بعدا با دروغ با مردم صحبت می‌کنند و می گویند ما نکردیم.

وی افزود: دلیل این کارها این است که که سنت‌های الهی را باور نداشته و فهم دقیقی از مکتب‌های امام راحل ندارند و همزمان به واسطه اشکالاتی که در زندگی داشتند، پای آنها در مقابل دشمن لرزیده و راه‎های پرهزینه را به ما تحمیل می‌کنند.

زاکانی با اشاره به اینکه در برجام هزینه‌هایی به ما تحمیل شد، عنوان کرد: ما می توانستیم راه دیگری را برویم که کم هزینه‌تر باشد یعنی می‌توانستیم مواد هسته‌ای را معامله کنیم و تحریم‌ها را برداریم اما مواد هسته‌ای را دادیم اما تحریم‌ها برداشته نشد.

نماینده سابق مردم تهران به fatf نیز اشاره کرد و یادآور شد: این موضوع که آسیب امنیتی داشت به هیچ یک از مسئولان کشور گفته نمی‌شد تا اینکه توسط جاسوس هسته‌ای به امضای این سند نیز اعتراف کرد.

وی با تاکید بر اینکه در مکتب امام(ره) کسی حق دروغ گفتن به مردم را ندارد، ابراز کرد: گرفتاری ما این است که برخی‌ها نمی‌دانند که چه می‌کنند و برخی نیز می‌دانند و نفوذی هستند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با اشاره به قرارداد گازی ایران با ترکیه گفت: در قرارداد گازی ترکیه ما ضرر کردیم، در سال ۱۳۷۴ قراردادی بسته شد که روزانه ۲۰ تا ۳۰ میلیون متر مکعب به ترکیه گاز بدهیم.

وی اضافه کرد: ترکیه یک بار در دهه ۸۰ از ما شکایت کرد و گفت گاز را به ما گران داده‌اید که با این کار ۱۲٫۵ درصد تخفیف گرفت و پس از آن ایران با استناد به بندهای قرارداد مبلغ جریمه شده را تهاتر نمود و بیش از ۲۵۰ میلیون دلار نیز اضافی دریافت نمود

زاکانی با بیان اینکه ترک‌ها به خاطر قیمت کرسنت شکایت کردند عنوان کرد: کرسنت که در زمان وزارت آقای زنگنه رسمیت پیدا کرد و امروز در مقام محکومیت آن هستیم و ۱۳٫۵ درصد تا پایان دوره گازرسانی به ترک‌ها باید ارزان‌تر گاز بدهیم و ۱۴ ماه هم گاز مجانی بدهیم.

وی بیان کرد: باید با مردم راست صحبت کرد، دولت نتوانست دفاع کند و امروز دولت به پرداخت یک میلیارد و ۴۷۵ میلیون دلار محکوم شده و از طرفی هم ۲٫۵ میلیون دلار هم تا پایان دوره گازرسانی تعهد گازی باید ارزان‌تر گاز بدهیم، ما از قرارداد فاسد همان دوره دوم خرداد و زمان وزارت آقای زنگنه ضرر کردیم، اما عده‌ای می‌گویند که ما در دهه ۸۰ نیز محکوم شدیم اما نمی‌گویند آن زمان رفتیم شکایت کردیم و موفق هم شدیم.

بدون دیدگاه


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *