انواع و اقسام فسادها در بستر ناکارآمدی ایجاد می‌شود

علیرضا زاکانی عصر امروز سه شنبه در “اولین نشست راهکارهای اجرایی اقتصاد مقاومتی” که در مسجد معتضدی شهر کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: بین مسئولین کشور و آن افق محدودی که فراروی خودشان قرار دادند که همه تلاششان معطوف به این باشد که نه در مسیر آرمان های انقلاب اسلامی بلکه در مسیر غربی شدن حرکت کنند، بیشترین ناکارآمدی را به ما تحمیل کرده است.

وی افزود: لذا سنگ بنای ناکارآمدی امروز اولا میراث دوره سیاه ستم شاهی است، بعد هم میراث مسئولینی است که نسبت به انقلاب اسلامی و اهداف او شناخت دقیقی نداشتند و مسیر کشور را به مسیرغربی شدن هدایت کردند.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از دوره دفاع مقدس وقتی آن روحیه بزرگ منشی و سلحشوری و عزت در بین ملت ایران در اوج قرار داشت و در نهایت مظلومیت به پیروزی رسیده بود، برای حل مشکلات اقتصادی کشور الگوی اقتصاد غلط در کشور به عنوان الگوی اقتصاد آزاد گرفته و پیاده سازی شد. در دوره دوم خرداد در حوزه فرهنگ و سیاست هم این اتفاق افتاد و کشور در مسیر و مداری قرار گرفت که ماحصل او، تمام داشته و فرهنگ و اساس ما مورد هجمه قرار گرفت.

زاکانی گفت: لذا اولین نوع نگاهی که شما ناظر به اقتصاد مقاومتی می خواهید داشته باشید و اقتصادی که درون زا است و برونگراست و با اقتصاد جهانی تعامل دارد اما بر پایه های خود و بر وجود خود استوار است، تغییر این نگاه در جامعه است.

وی افزود: آن جامعه ای که ما باید بسازیم، آن اقتصادی که ما باید بسازیم، آن اقتصادی است که شکل نگرفته است و باید همت کنیم شکلش بدهیم و نباید برویم تقلید کرده و آن را منتقل کنیم. آن را که منتقل می کنیم در بستر خودش انسان اقتصادی درست می کند، انسانی که فقط به سود و لذت و مطلوبیت می اندیشد نه خلیفه الهی شدن را.

زاکانی در ادامه تاکید کرد: اگر در این مسیر شما دقت کنید می بینید که اولین تاثیر این نگاه در کشور و تغییر ادارکی که در مسئولین شما مشاهده می کنید، ظهور و بروزش این است که در هر سختی که قرار می گیرد می گویند امروز شعب ابی طالب است، امروز دیگرانتهای کار است باید تسلیم شد. یا وقتی رهبر معظم انقلاب اسلامی می فرمایند که اتکای کشور را از نفت بردارید و کشور را از این اتکا به تک محصولی بودن نجات بدهید، اقتصاد نفتی را در مسیری هدایت کنید که در چاه های نفت بسته شود، آن ها به تعبیر رهبر انقلاب اسمشان را تکنوکرات می گذارند و بعد لبخند زده می خنند و باور ندارند.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: دومین ویژگی دراین مسیر که منجر به ناکارآمدی می شود، عدم خود باوری است. مرعوب شدن در مقابل بیگانگان است. اگر ما می خواستیم در دفاع مقدس مرعوب بشویم، امروزیک عده نه از ایران نامی در تاریخ می گذاشتند و نه اسلام نشانی را برای ما باقی گذاشته بودند.

خودباوری متکی بر ایمان بزرگترین هدیه امام(ره) به ما بود

زاکانی با بیان اینکه بزرگترین سرمایه ای که امام(ره) به ما هدیه کرد خودباوری متکی بر ایمان به خصوص در جوانان بود، گفت: کشور ما ۱ درصد جمعیت دنیا را دارد. ۶-۷ درصد امکانات جهان اینجا در این کشور خداوند بزرگ برای ما به امانت گذاشته است. چرا ما استفاده نکنیم؟  ما نمی توانیم شعار یک عده ای است و ناکارآمدی را با همین نگاه غلط خودشان به جامعه القا می کنند و در مسیر ناکارآمدی جامعه را به سمت و سویی سوق می دهند که ما همیشه از عدم استقلال اقتصادی رنج ببریم. ما مستقل نیستیم.

وی با طرح این پرسش که چرا باید نوع نگاه غلط مسئولین در کنار این عدم خود باوری ما را به ارتباط با چند کشور خاص محدود کند، گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند که چرا ما باید صادراتمان را در حوزه اقتصادیمان فقط با چند کشور خاص داشته باشیم.

زاکانی تصریح کرد: ما در دولت یازدهم، دولت عزیزی که شعارش این بود که ما را چینی زده کرده اند و اینقدر از چین برای ما کالای بدلی آورده اند که دچار مشکلات متعدد شده ایم، صادرات چین به کشور ما در همین دوره ۳-۴ ساله ۳ برابر شده است.

به گفته این سخنران حاضر در اولین نشست راهکارهای اجرایی اقتصاد چرا ما نباید اقتصاد خودمان را کارآمد کنیم و ارتباط و تعامل خودمان را با جهان خارج برقرار کنیم؟

وی تصریح کرد: اولا بازار ۸۰ میلیونی خودمان را  با کالای با کیفیت دریابیم، ثانیا کشورهای همجوار خودمان را با ۳۵۰ میلیون جمعیت دریابیم، ثالثا کشورهای اسلامی بازار جدی و اساسی با یک میلیارد و نیم جمعیت است، رابعا کشورهای خط مقاومت، کشورهایی که در جهان اسلام و مستضعفین در کنار هم قرار می گیرند و تا آمریکای لاتین، بقل گوش آمریکا ادامه پیدا می کنند، این ها میدان هایی هستند که بیشترین نیاز را در جهت ارتباط و تعامل و پیوستگی با آن ها می شود برقرار کرد. چرا این کار را نکردیم و عامل ناکارآمدی اقتصاد و مشکلات متعددی در کشور شدیم؟

زاکانی گفت: وقتی کشور فقط با یک ارز تبادل داشت و دلار را ملاک و میزان گرفت و فقط با چند کشور خاص بیشترین تبادلات خود را داشت، در یک برداشت اولیه و ظاهری به سرعت تحت تاثیر و اثرگذاری در مهار حرکت انقلابی خودش با تحریم قرار می گیرد.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما نفت داریم و آمریکا نیازمند نفت ماست، گفت: ایران به تنهایی دارایی نفتش از روسیه و کل اروپا بیشتر است. ایران ۳ برابر دارایی نفت آمریکا را دارد. از ما ناراحت هستند، بله! اما از ما بیشتر ناراحت هستند برای اینکه اثر انقلاب اسلامی در منطقه از ۷۵۰ هزار میلیارد بشکه نفت آن ها را محروم می کند.

زاکانی گفت: وقتی ارتباطات خاص با کشورهای خاص برقرار می شود و فقط بر خام فروشی تاکید می شود، در اولین نگاه ما را تحریم می کنند. عجیب است ما دارایی داریم و نسبت به دارایی و فروش دارایی خودمان که آن ها نیاز دارند، تحریم می شویم  و نمی توانیم از ظرفیت های خودمان به واسطه ناکارآمدی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه ایران قریب به ۲۴۰۰ کیلومتر مرز آبی دارد، گفت: ایران یک کشور دریایی است؟ نه. اگر این سواحل ما را یک کشور می داشت ممکن نبود این سواحل مکران و شرایطی که ما در جنوب و جنوب شرق کشور را اینگونه رها کنند و چشمشان فقط به یک کالا در کشور برای فروش به خارج بدوزند.

زاکانی تصریح کرد:هلند کل جغرافیای سرزمینی اش به اندازه مازندران و گلستان است، آب و هوا و شرایطش هم با یک نسبت مشخص آن طور است اما در برخی از اقلام فقط در عرصه کشاورزی جمعیت ۱۷ میلیونی هلند برای ۵۰۰ میلیون نفر کالا تولید می کند. بعد ما نزدیک به بیش از ۴ میلیون نفر جمعیت در مازندران و گلستان داریم و نوع نگاه به این منطقه و شرایط چگونه است که ماحصل این شرایط ظرفیت های این منطقه را داریم از بین می بریم. جای جای کشور را ظرفیت بالایی دارد ولی به آن توجه نمی شود.

وی با بیان اینکه ناکارآمدی ریشه همه چیز است، گفت: فساد هم ناکارآمدی ایجاد می کند اما در بستر ناکارآمدی انواع و اقسام فسادها ایجاد می شود لذا بنده ابتدا از ناکارآمدی شروع کردم.

این نماینده سابق مجلس گفت: مدیران دولتی ما یاد گرفته اند دائما دولت را بزرگتر و رقیب ملت کنند. مگر امام نفرمود که کار ملت را به ملت واگذار کنید؟ مگر رهبر معظم انقلاب نفرمود که دولت چابک بشود و کار را به ملت واگذار کند؟ مگر سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی تصویب نشد؟ مگر سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۲ تصویب و ابلاغ نشد؟

وی افزود: ما با سیاست های ابلاغی اصل ۴۴ چکار کردیم؟ برخوردی که با آن شد برخورد پشیمان کننده و عبرت آموزی است. هر موقع مدیران ما یادگرفتند که واگذار کنند و دولت را کوچک کنند، یاد اطرافیانشان افتادند. یاد این افتادند که آنچه دارند واگذار می کنند خیر و برکتش به کسانی برسد که مابه ازای دریافت آن خیرو برکت، جد و آبادشان بار خودشان را از این مملکت ببندند.

چرا از نظر بیکاری کرمانشاه در صدر استان های بیکار قرار دارد؟

زاکانی تصریح کرد: عدم دقت، نداشتن مدیریت قوی، بی دقتی در نگاه سیستمی و حرکت در مسیر نگاه بخشی، محدود و سودجویانه ای که از همان انسانی غربی بر می خواهد تجلی اش در دل مسئولین ما این بود که ماحصل این حرکت دولت را کوچک نکردند که از رقابت با ملت دست بردارد و اقتصاد مردمی شود. کی می شود اقتصاد ما از این شرایط زشت و بد موجود خلاصی پیدا کند. چرا باید کرمانشاه نمره اول در بیکار را داشته باشد. چرا با این همه موهبت ها، از نظر بیکاری کرمانشاه در صدر استان های بیکار قرار دارد.

زاکانی در ادامه به برخی مشکلات در جذب نیروی خودروسازی صحنه اشاره کرد و گفت: در خصوص این خودروسازی گفته اند که  باید درصد بالایی را از نیروهای بومی استفاده شود. نیروهای بومی هم معنایش معلوم است که کدام شهرستان هاشامل حالشان می شود. امروز دوستان گزارش می دادند وقتی نگاه می کنند که از ما بهتران از جاهای مختلف را به اینجا می آورند.  مشکل کجاست؟ مشکل بی صلاحیتی کسانی است که اریکه قدرت را به دست می گیرند اما خودشان یک انسان اقتصادی هستند، همانی که نگاه مادی به ما انسان را نشان داد.

وی گفت: می بینید که از در و دیوار دولت ناکارآمدی می بارد. روز به روز دولت دارد چاق تر، سنگین تر و زمین گیر تر می شود. امسال بودجه عمومی دولت قریب به ۳۳۰ هزار میلیارد است. این را تقسیم به ۸۰ میلیون نفر کنید. این هزینه ای است که دولت می گیرد برای اینکه کشور را بر مدار درست اداره کند. وقتی که ضرب و تقسیم می کنید می بیند که با این پول به هر خانوار ایرانی با بعد ۴ نفر، بیش از ۱ میلیون در ماه می رسد. دولت این پول را می گیرد و خودش را دائما بزرگتر ورقیب مردم می کند.

این سیاستمدار با بیان اینکه بروکراسی سخت و آهنین در کشور یکی دیگر از عوامل ناکارآمدی در کشور است، گفت: طوری تعبیه شده است که همه را از کار بیزار می کند. چین به این علت به اینجا رسید که یادگرفت که چگونه برای کسی که می خواهد کار کند تسهیلات ایجاد کند و چگونه میدان عمل را باز کند که سرمایه ها و امکانات خارجی وقتی سرازیر می شود، تولید که صورت می گیرد تمام بازارهای جهانی را قبضه کند و سال ۲۰۱۴ از آمریکا جلو بزند. افراد در آنجا در خانه شاغل هستند و هر خانه یک کارگاه است.

زاکانی با اشاره به مشکلات در ارائه مجوز فعالیت در عرصه تولید برخی حوزه ها گفت: سال ها دنبال می کردند که از بعد پروتئینی و مغزی بودن و راحت بودن تکثیر بلدرچین مناسب است. سال ها اینگونه بود که فقط مجوز را به کسی می دادند که ۳۰هزار و ۴۰۰ دانه بلدرچین را نگهداری کند. اگر  کمتر می شد می گفتند که مجوز نمی دهیم. از آن طرف هم می گفتند که باید کسی را برای بهداشت بیاروی و یک کشتارگاه. عواملی را کنار هم می چیدند که همه بیزار می شدند و فرار می کنند.

وی با اشاره به اینکه در دنیا ۳ میلیون تن تولید تیلاپیا(یک نوع ماهی) است، گفت: مراجعه می شود و محیط زیست می گوید ماهی مهاجم است. گفته می شود که درست است که ماهی مهاجم است اما با شرایط و مهندسی ژنتیک که همین کشورهای حاشیه خلیج فارس هم آن را انجام می دهند، در حالت خاصی می توان قرار داد اما در پاسخ می گویند که نه نمی شود! از آن طرف قزل آلا یک میلیون تن در جهان تولید می شود می شود اصل و جهت کشور ما اما آنچه که می توان تکثیر کرد و چندین برابر برای ما خصوصیت های مغذی و امنیت غذایی فراهم می آورد و افراد با ضعف معیشتی از آن استفاده بکنند، ممنوع می شود.

زاکانی گفت: به نظر من سیاست های القایی که در کشوردارد دنبال می شود ما را ناکارآمد می کند و این ناکارآمدی هم بیشتر می شود.

به گفته وی نوع نگاه و دستگاه فکری را باید تغییر داد و افرادی باید بیایند که داشته های ملی و اقتصاد مقاومتی را خوب فهم کنند و آن را توسعه دهند.

بعضی مدیران مانند اجناس عتیقه هستند

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی افزود: بعضی از مدیران ما به مرحله ای رسیده اند که باید با کپسول اکسیژن این ور و آن آور بروند، نمی توانند نفس بکشند. این ها که انه اجناس عتیقه ای هستند که باید ده ها سال در کشور بر اریکه قدرت تکیه بزنند و همان افکار پوسیده گذشته خودشان را به جامعه القا کنند. چرا می گوییم ناکارآمدی؟ اگر کارآمد باشیم باید شک کنیم! با این فرمانی که ما داریم حرکت می کنیم باید ناکارآمدی که از سر و روی ما ببارد.

زاکانی تصریح کرد: انسان می بیند که فساد در کشوری که اساسش با پاکی و تقوا استوار است و این همه رشادت، شجاعت و ایثار انجام شده که در این مرحله و افق قرار بگیرد، انجام می شود و جمهوری اسلامی در درون خودش با یک عناصر فاسدی مواجه می شود، مشمئز کننده است. اما این را شما به ۲-۳ دهه قبل مربوط بدانید. امروز این ها به یک سازمان های به هم پیوسته ای که کاملا همدیگر را پشتیبانی می کنند، تبدیل شده اند. تلاش می کنند که در دولت، در مجلس، در دستگاه قضایی و در جای جای کشور نفوذ کنند، تعامل کنند، ارتباط بگیرند و پیوستگی بین قدرت و ثروت را ایجاد کنند، هزینه کنند تا خودشان و دیگران به قدرت برسند و بر مسند قدرت که رسیدند چند ۱۰ برابر آنچه که هست را برای خود و اطرافیانشان بخواهند و اصلا به مصلحت جامعه کاری نداشته باشند. این همان انسان اقتصادی است که اصلا به جامعه کاری ندارند.

وی گفت: امروز پیوستگی قدرت و ثروت در کشور اتفاق افتاده است. در برخی از مناصب در کشور کسانی به قدرت تکیه زده اند که در خدمت رانت و رانت بازان و رانت خوران قرار دارند.

زاکانی با تاکید بر شفافیت در اقتصاد گفت: جعبه سیاه اقتصاد باید تبدیل به جعبه و اتاقک شیشه ای بشود که معلوم شود داخل این اقتصاد چه اتفاقی می افتد و چه نسبت ها، ارتباطات و تعاملات بین افراد و اجزا در این اقتصاد برقرار است. چطور می شود که یک منصوب افراد دولتی دست به یک خرید کلان می زند، فردا  و هفته بعد از آن روز مشاهده می کنید که با یک تصمیم در دولت او دچار باد کردگی نابجا ویک ثروت انبوه پیرامون خودش می شود. ما در مجلس که بودیم این ها را مشاهده می کردیم. حاضر هستند که هزینه هم بکنند.

روایتی از یک پرونده در کمیسیون اصل ۹۰

وی گفت: به یاد دارم که در کمیسیون اصل ۹۰ بودم و یکی از آقایان تماس گرفت و گفت یک پرونده را چرا رسیدگی می کنی و بگذار کنار. من حساس شدم. گفتم که این هیچ وقت به من زنگ نمی زد الان زنگ زده است که این پرونده را کنار بگذار. بعد دیدم که در پرونده نوشته است شاکی فلان و متشاکی فلان. کمی تحمل کردیم و گفتیم که یعنی چه؟ آمده است که از فرد سرمایه دار شکایت کرده است که ویژگی هایی داشت که کمیسیون اصل ۹۰ مربوط می شد. یعنی در حوزه خصوصی نبود و در بخشی بود که می توانستیم به آن رسیدگی کنیم.

زاکانی افزود: حساس شدیم و پرونده را فعال کردم و نامه های آن را زدم. گفتم حتما اتفاقی می خواهد در آن بیافتد. بعد هم دستگاه های امنیتی به ما گفتند که ۵۰۰ میلیارد تومان به کسی که با من تماس گرفته بود وعده داده بود که برایش بیاید کار خیر بکند.  آن پرونده ای که بسته می شود و فقط قیمت اولیه اش ۵۰۰ میلیارد تومان شامل حال یک کسی می شود چقدر می ارزد که کسی تا به حال تماس نگرفته است حاضر شود بیاید تماس بگیرد و بگوید این کار را بکن. توصیه و خیرخواهی کند.

زاکانی تصریح کرد: اولین عامل ایجاد مفسده در کشور عدم شفافیت است. کشور به شدت فضای اقتصادی اش مکدر است.

وی افزود: نکته دوم استفاده از جایگاه های شغلی است. آن انسان اقتصادی فکر نمی کند که کشور در معرض چه تلاطم ها و اشکالاتی قرار می گیرد. آن فقط دنبال این است که سود چند روزه خودش را ببرد. چرا در پرونده استات اویل، کرسنت و توتال نام افراد مشخصی را می بینید که رفته اند با خارجی ها زد و بند کرده اند. نگاه می کنید و می بینید که از قبل زد و بند این ها یک مقدار اندکی سود دنیایی و زشت کرده اند اما قریب به ۱۰۰ میلیارد دلار به ملت خیانت کرده اند. چرا؟ علتش کجاست؟ علتش بر می گردد به آن فضای غیرشفافی که یک عده دوست دارند همه کارهایشان را محرمانه انجام دهند.

زاکانی تصریح کرد: شفافیت دوای درد این ماجراهاست. وقتی که به پرونده برخی مفاسد اقتصادی نگاه می کنید این تصور پیش می آید که عده ای به دنبال ایجاد فضای هستند. چرا کسی سوال نمی کند که بانک ها چگونه این نقش اخلالگرانه را در فضای اقتصادی کشور دارند؟

اکثر بانکها در کشور ورشکست شده اند

زاکانی با اشاره به انجام یک پژوهش علمی و نتایج آن اظهار داشت: شهریور سال ۹۲ یک پژوهش بسیار دقیق انجام شد که عوامل نرسیدن به رشد ۸ درصدی اقتصادی را اعلام می کرد. این پژوهش نشان می داد که ۵۷ درصد موانع نرسیدن به این رشد اقتصادی را ساختار بانکها ایجاد کرده اند. اکثریت بانکها ورشکست شده اند که آن را می خواهند تا بعد از انتخابات محرمانه نگاه دارند. هزار و ۸۰ هزار میلیارد تومان سپرده مردم در بانکهاست و به جای انجام وظیفه خود تبدیل به بنگاه های ناکارآمد تولید رانت شده اند.

این نماینده چند دوره مجلس شورای اسلامی  گفت: محصول دولت در نظام بانکی یک سری بانکهای ورشکسته است که مدام از هم با سودهای ۲۵ تا ۳۰ درصد پول غرص می کنند تا مشتریان را راضی نگاه دارند.

وی افزود: نقدینگی ۴۷۰ هزارمیلیاردی در کشور طی ۴ سال دولت یازدهم به ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که مرحوم هاشمی گفت همین یک جرم برای مجازات عامل آن کافی است. چرا به مردم نمی گویند چه فسادی در این سیستم نشسته است؟ چرا برخورد نمی کنند؟ این برمی گردد به همان مدیران غرب زده ای که گفتیم منفعت خود را ترجیح می دهد.

انتصابات سیاست زده منافع مردم را ذبح کرده است

این سیاستمدار اصولگرا تصریح کرد: وقتی فردی برای رسیدن به مقام و قدرت مدیون احزاب و افراد گوناگون شده است معلوم است که موقع رسیدن به قدرت برای بیرون آمدن از زیر این دیون پستها را تقسیم می کند و به فکر منافع مردم نیست. چطور می شود که فردی از اطرافیان برادر آقای رئیس جمهور را که ۱۵۰۰ میلیارد تومان هم بدکار است به بانک را معرفی می کنند که وام بگیرد و چون نمی توانند به او پرداختی داشته باشند می روند و از خارج از کشور با سود صفر درصد برایش تسهیلات کلان می گیرند و آن پول را با سود ۲۴ درصد برای او در بانکهتی داخلی سرمایه گذاری می کنند؟ سود این  سالانه ۹۱ میلیاردتومان است. چه شغلی بهتر از این که ظاهر خود را بزک کنند و اینگونه باطن خون آشام خود را به جان مردم بیاندازند؟

زاکانی گفت: این زد و بند هاست که می بینیم یک مدیر در جمهوری اسلامی الان هزاران میلیارد پول دارد. اگر اصرار می کنیم باید تحولی در کشور شکل بگیرد و تغییر بر مبناب مکتب امام را مطالبه می کنیم برای چیست؟ برای این است که ۸۵ درصد سپرده بانک ها مربوط به ۲ درصد مشتریان آنها نباشد و از نزدیک می بینیم که این کوه یخ مشکلات فقط بخشی از آن بیرون زده است.

مسئولان دولت درباره تامین اجتماعی کشور شفاف سازی کنند

سخنران همایش بررسی راهکارهای اقتصاد مقاومتی در کرمانشاه همچنین خ استار رسیدگی به وضعیت تامین اجتماعی در کشور شد و گفت: شاید اگر ابعاد این موضوع روشن شود مسئولین دولت در مقابل مردم سرشان را نتوانند بالا بگیرند. یونان یکی از این وجوه اشکالات را داشت که اساس کشور به مخاطره افتاد. شرایط امروز کشور ما محصول همین نگاه منفعت طلبانه است که آن را به لبه پرتگاه برده است.

زاکانی جنگ اقتصادی علیه کشور را فرصت طلبی دشمن از روی کار بودن منفعت طلبان عنوان کرد و گفت: امروز میاز مند تغییر در این روند حرکت به سمت پرتگاه هستیم و کاملا به لطف خدا شدنی است.

وی افزود: این ها که بنده عرض کردم پلشتی های تحمیل شده به دامن انقلاب اسلامی است که باعث شده جمهوری اسلامی از انقلاب اسلامی عقب بیافتد. یک روز هم برای بودن چنین مسئولانی که دارند به شرایط کشور ضربه های اساسی وارد می کنند زیاد است.

این نماینده سابق مجلس گفت: ما امروز بیش از ۵۰ میلیون تن تولید محصولات پترو شیمی و مخازن عظیم گاز داریم. تگر به خواست برخی از این مسئولین باشد می گویند نفت خام را همین طوری بدهیم و محصولات بگیریم. اگر این خواست پیاده شود ایران تبدیل می شود به مسجد سلیمان فعلی… از سر و روی این شهر که اولین چاه نفت ایران در آن زده شده فقر می بارد. مردمی که تا دهه های قبل بالاترین سطح رفاه را داشتند. شهری که اولین فرودگاه ها و بیمارستان ها و زمین های ورزشی را داشته است  ما رفتیم و دیدیم که فقر با مردمش چه کرده… این همان آینده ایران با ادامه روند مدیریت فعلی است.

در بخش پتروشیمی و پالایشگاه ها غارت می شود و دولت پیگیری نمی کند

وی افزود: در شرایطی که آینده کشور وابسته به محصولات پتروشیمی است می بینیم که ۵۱ درصد پتروشیمی باختر را که فقط لوله های سوخت رسان آن برای دولت ۸۵۰۰ میلیارد تومان آب خورده است را فروختند به افراد خاص به ۱۳۰ میلیارد تومان! شرکت pcc را ۱۱۰ میلیارد تومان واگذار کرده اند در حالی که یک قلم پروند دادگاهی آن معادل ۳.۷ میلیارد یوروست. این غارت وحشتناک را چرا دولت پیگیری نمی کند؟

زاکانی ادامه داد: همین پتروشیمی الان ۱۶ میلیون تن در کشور ظرفیت تولید محصولات صنایع پایین دستی دارد که هر یک میلیون تن ۲۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد می کند. مگر کرمانشاه از درصد بالای بیکاری رنج نمی برد؟ امروز ۱۳.۵ میلیون تن از ظرفیت این تولیدات خالی است درحالی که نیاز کشورهای همسایه ما بیش از ۳۵ میلیون تن است. دولت ۳.۷ میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی را تحویل گرفته و در اوج بی هنری آن را به ۲.۵ میلیون تن رسانده است.

وی اظهار داشت: تبدیل نفت خام به محصولات نهایی پتروشیمی ۳۵۰ درصد ارزش افزوده دارد و در حالی که ما خودمان را برای ۲۵ میلیارد دلار فروش نفت خام به در و دیوار می زنیم و تازه پولش را هم در شرایط فعلی به زور می دهند و آن وقت ۱۰۰ میلیارد دلار امکان پتروشیمی که نیاز به همت و هنر دارد هرز می رود.

بدون دیدگاه


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *