امیدوارم که خوش بینی محض و اعتماد به آمریکا پایان یابد

سخنان آقای روحانی، رییس جمهور محترم، در چند روز اخیر نسبت به نقض برجام حاوی چند ملاحظه جدی بود.
این اظهارات در راستای تعجیل دولت یازدهم در طول مذاکرات هسته ای و از سوی دیگر اقدامات شتاب زده آقای لاریجانی برای تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی باوجود تذکرات و پیشنهادهای کارشناسی در قبال جلوگیری از سواستفاده از بندهای متن برجام برای فشار به ملت ایران است.
نگاه متفاوت آقای لاریجانی در سال ۸۲ پیرامون نشست سعدآباد و معاوضه دُر غلطان خواندن آن با آب نبات و در مقابل موضع امروز ریاست محترم مجلس در کلاه گذاشتن سر آمریکایی ها در برجام نیز متاثر از همین نگاه جانبدارانه است که محل نقد و اعتراض می باشد. تجربه‌برجام برای مسئولین بیدار سازنده است؛ امیدوارم که خوش بینی محض و اعتماد به آمریکا پایان یابد و تجدید نظرهای جدی در قبال تغییر مناسبات منفعلانه با غرب و مطالبات افزون طلبانه آمریکایی به پیگیری منافع ملی در قالب مواجه فعال و عزتمندانه در همین دولت صورت بگیرد. از سوی دیگر آقای روحانی نیز به کمپین تقریبا هیچ دستاورد برجام پس از هیاهوسازی های فراوان پیوستند؛ با وجودی که بارها در خصوص سراب پسابرجام به ایشان هشدار داده شده بود.
نکته قابل توجه در صحبت های امروز ریاست محترم جمهوری در روز دانشجو و انتساب نادرست برجام به رهبری معظم انقلاب اسلامی نیز از همین منظر قابل تحلیل بوده که در پرتو آن می بایست برای خسارت محض شریکی قابل احترام تراشید که از میزان سرافکندگی آن در افکار عمومی بکاهد انتسابی که غلط بودن آن مکرر توسط رهبر فرزانه انقلاب بیان شده است. اصل اقدام قاطع در صحبت های ریاست محترم جمهور در کنار بی تاثیر خواندن اثر تمدید تحریم توسط آمریکایی ها در صحبت های آقایان روحانی، ظریف و قاسمی قابل تحلیل است. یکی از وجوه تحلیلی دقیق آن شعارهای تند در کنار ساده‌سازی و حساسیت‌زدایی پیرامون این تصمیم خطرناک آمریکایی ها است لذا باید با مردم صادقانه صحبت کرد و از کتمان کاری و خلاف واقع گویی در گذشته عذر خواست. صحبت های کری در موسسه سابان حکایتگر علاقه وافر آنها به برجام بعنوان ترمزی برای ایران در منطقه و خلق فرصت برای تعریف جدیدی از جغرافیای سیاسی منطقه است. به نظر سیاست تهدید و ترس برای بالا بردن مطالبات ناحق از ایران در دستور کار جدی دولت آمریکا قرار گرفته است پس باید با طراحی گام های منطقی و تقابلی ضمن انسداد در برابر زیاده خواهی های غربی ها به خصوص آمریکا راه استیفاء حقوق ملت ایران را در موضوع برجام هموار نمود.

بدون دیدگاه


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *