پیروزی در رقابت اخلاقی

رجوع به آرای عمومی در نظام جمهوری اسلامی،…

رجوع به آرای عمومی در نظام جمهوری اسلامی، برخاسته از باورهای اعتقادی است که مقایسه میان حوادث خونبار بعد از انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه و ۱۹۱۷ روسیه با رفراندوم جمهوری اسلامی در روزهای آغازین بعد از پیروزی انقلاب، این جایگاه را به نیکی نشان می‎دهد. با فرا رسیدن انتخابات دهم ریاست جمهوری به نظر می‎رسد مناسب است به نکات زیر توجه شود:

۱- رهبری از ابتدای انقلاب تاکنون در هر دوره از انتخابات نقشی ممتاز و بی‎بدیل داشته است و تجلی آن فراتر از تعلق به جریانات سیاسی بوده و در جهت بیان نیازهای کشور، دغدغه‎های اساسی مردم، مطالبات انقلابی از نامزدها و گروه‎های حامی ‎آن‎ها قرار داشته است. ضروریست بایدها و نبایدهای مورد اشاره رهبری توسط همه ملت ایران به ویژه نخبگان مورد دقت قرار گیرد تا کشور در مسیر رشد مادی و معنوی خویش شتابی صدچندان یابد.

۲- نقش کارگزاران امر انتخابات، در انجام پرشور و درست آن معلوم است. دقت در شناخت حوزه‎های مسئولیتی، برنامه‎ریزی درست و عمل به‎هنگام و ارتباط مناسب با ذینفعان و پاسخ‎گویی به افکار عمومی زمینه‎ساز این نشاط عمومی خواهد بود. بدیهی است تشکیک در سلامت انتخابات قبل از برگزاری آن، شعاری بیش نیست و بعد از انتخابات نیز مرهمی بر رنج شکست است که در هر دو صورت امری ناصواب و جفایی در حق ملت و مسئولان خدوم کشور در ادوار مختلف است.

۳- جایگاه ویژه رسانه‎ها به‎خصوص رسانه ملی در ایجاد فضایی گرم و انتخاباتی بر هیچ‎کس پوشیده نیست. ضمن ارج نهادن بر تلاش‎هایی که تاکنون صورت گرفته است، به نظر کوشش مضاعفی را می‎طلبد که فضای کشور به سمت رقابت جدی‎تری سوق داده شود تا در سایه آن ضمن افزایش حضور عمومی، انتخابات از کیفیتی بالاتر برخوردار گردد.

۴- گروه‎ها و احزاب به‎عنوان طلایه‎داران فکر و اندیشه در عرصه سیاسی و اجتماعی کشور، از میدان‎داران اصلی کار انتخابات هستند، اما شرکت غیرحرفه‎ای عمده آنان و عدم التزام به نتایج به دست آمده، آفت بزرگی است که باید آن را جبران کرد. از این‎رو ضروری است ضمن پرهیز از سیاه‎نمایی دست‎آوردهای ملی، همگان بکوشند جنبه‎های اثباتی خویش را در اداره درست کشور ارایه کنند تا مورد عنایت مردم قرار گیرند.

۵- رقابت نامزدها و نقش به‎سزای آن‎ها در بالابردن کیفیت انتخابات آشکار است. تلاش در ارایه گفتمان مورد نظر، شعارهای مطلوب، برنامه مدون و کادر شایسته اداره کشور می‎تواند چشمه‎های امید را در متن جامعه جوشان سازد. بهره‎گیری از همه ظرفیت‎های قانونی و پرهیز از کلی‎گویی، حرکت‎های سلبی و برخوردهای دوگانه در شعار و عمل و دوری از خواست بد خواهان دین و ملت، امکانی را فراهم خواهد آورد که نامزدها در صورت توفیق یا ناکامی در میدان رقابت، با رقابت اخلاقی خود پیروز میدان باشند.

۶- دقت در مبانی نظری ارایه شده از سوی نامزدها و شعارهای مطرح شده ایشان و تطبیق آن با اقتضائات کشور و راستی آزمایی آن با عمل‎کرد گذشته افراد و حامیان‎شان از مهمترین نکات عرصه انتخابات است. بی‎شک ملت فهیم ایران مثل ادوار گذشته این‎بار نیز با انتخاب خویش افتخاری دیگر خلق خواهد نمود.

۷- اصول‎گرایان که چند سالی است توفیق خدمت‎گزاری یافته‎اند، بنا به ضرورت استمرار گفتمان اصول‎گرایی و برداشتن گام‎های بلندی در دهه عدالت و پیش‎رفت، موظف‎اند ضمن کنار گذاشتن گله‎گذاری‎ها به تبیین عمل‎کرد خود بپردازند و با وحدت و یکپارچگی در سایه حمایت از نامزد واحد خود، بستر توفیق و خدمت‎گزاری بیشتر را برای خویش فراهم آورند. بی‎شک تکثر در نامزدهای مطرح از سوی اصول‎گرایان، کمک به پیروزی رقبا خواهد بود؛ امری که به جد باید از آن پرهیز کرد.

بدون دیدگاه


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *